wyczarowane z drewna

 

Pierwszy dzień w szkole – jak sobie poradzić?

 
2015-09-07 11:21:28

Pierwszy dzień w szkole jest przeżyciem stresującym zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Można jednak uniknąć zagubienia i strachu, przygotowując malca na ten wyjątkowy dzień. Najważniejsze, by dziecku nie udzieliły się nasze lęki i negatywne nastawienie.

Pozytywne nastawienie

Przede wszystkim powinniśmy z dzieckiem rozmawiać: o tym, jak szkoła wygląda, co będzie w niej robiło, jak powinien się zwracać do kolegów i nauczycieli. Nauka nie może być przedstawiana jako coś negatywnego, co zastąpi beztroski okres zabawy. Niestety niektórzy rodzice o tym zapominają. Nawet jeśli sami mają nieprzyjemne wspomnienia, nie powinni ich przerzucać na najmłodszych. Nie warto umniejszać wartości edukacji, szczególnie tej na poziomie podstawowym, ponieważ wtedy właśnie dziecko nabywa najbardziej potrzebnych w życiu umiejętności.

Najważniejsze jest jednak, by możliwie jak najczęściej wzmacniać wiarę naszej pociechy w swoje możliwości. Wskazuj mu jej zalety i podkreślaj, że nabyła już wiele istotnych umiejętności i nic nie stoi na przeszkodzie, by nauczyła się kolejnych rzeczy.

Samodzielność przede wszystkim

Jeszcze przed rozpoczęciem przez malucha nauki uczmy go samodzielności i starajmy się nie wyręczać go w codziennych czynnościach. Powinno samo się ubierać, nosić plecak, dbać o higienę. Przejmując obowiązki dziecka, wcale mu nie pomagamy. Wręcz przeciwnie, pokazujemy, że nie jest wystarczająco samodzielne i wciąż wymaga pomocy dorosłych przy wykonywaniu najprostszych zadań. Warto jedynie kontrolować czy wykonuje te czynności prawidłowo i podpowiadać mu, jednak poważniejsza ingerencja może przynieść więcej złego niż dobrego.

Zabawa i nauka

Jeżeli dziecko wciąż nie będzie przekonane do pójścia do szkoły dobrym rozwiązaniem jest wczesne wprowadzanie elementów nauki do zabawy i korzystanie z zabawek, które oprócz mile spędzonego czasu, gwarantują rozwijanie niezbędnych umiejętności. Jedną z takich propozycji jest Flipper Logopedyczny marki Pilch. To tor z magnesami, które można dowolnie układać. Dziecko przy pomocy podmuchów musi kierować jedną z trzech dostępnych piłeczek tak, aby ominęła wszelkie przeszkody. Flipper stymuluje mięśnie ust oraz reguluje oddech. Ponadto jest wciągającą grą strategiczną, która rozwija wyobraźnię oraz abstrakcyjne myślenie. Plansza oraz magnesy mogą również posłużyć jako boisko lub elementy do tworzenia mozaiki.

Początki pisania

Podobnie przydatne okażą się Tacki. Drewniane, kolorowe tace wypełnione piaskiem posłużą Twojemu dziecku nie tylko podczas ćwiczeń przygotowujących do nauki pisania. Pozwolą mu na swobodny pokaz artystycznych umiejętności. Tacki są świetną bazą również do zabaw fabularnych, kiedy obraz stanowi uzupełnienie opowiadanej historii. Wbrew pozorom proste rysowanie palcem mocno rozwija zdolności, które w przyszłości okażą się niezbędne podczas pisania. Ponadto ta edukacyjna zabawka świetnie sprawdzi się jako stymulant integracji sensorycznej czyli ćwiczenia prawidłowych reakcji mózgu na bodźce dostarczane z zewnątrz.

Wplatając edukację do zabawy warto podkreślić, że te przyjemne dla dziecka czynności są właśnie nauką. Tą samą, której wkrótce doświadczy w szkole. Jeśli więc sprawia mu przyjemność, a nie problemy, podobnie będzie w pierwszej klasie. Warto podkreślać, że szkoła to miejsce, w którym pozna nowych przyjaciół, zdobędzie wartościową wiedzę i zawsze będzie mógł liczyć na pomoc rodziców.

banner_dolny2

 
 
 
 
 

 

Copyright © Z.P.H. PILCH 1991-2014

 

 

 

?
?
F