wyczarowane z drewna

 

Motywacja – 10 sposobów na to, aby zachęcić dzieci do nauki

 
2015-09-04 11:13:31

Wkrótce początek roku szkolnego. Wielu rodziców stanie przed wyzwaniem, jak pomóc dziecku w nauce, jak je do niej zmotywować, zachęcić. Pierwszą rzeczą o jakiej należy pamiętać jest to, że dziecka do nauki zmusić nie można. Nawet godziny spędzone nad książkami nie przyniosą żadnego efektu, jeśli Twoja pociecha nie będzie chciała zdobywać nowych wiadomości. Przedstawiamy kilka porad jak skutecznie zachęcić dzieci do nauki.

 

  1. Zadbaj o systematyczność

Wprowadzenie stałych zajęć do porządku dnia, w tym również odrabiania lekcji, sprawi, że dziecko uzna naukę za naturalną, niezmienną część popołudnia. Tutaj dużą rolę muszą odegrać rodzice, którzy z żelazną konsekwencją będą kontrolowali przebieg zajęć. Systematyczność pomoże szczególnie dzieciom, które mają problemy z koncentracją. Codzienna, systematyczna praca to najprostsze rozwiązanie większości szkolnych problemów.

 

  1. Nie strasz szkołą

Należy unikać przedstawiania szkoły jako przykrego obowiązku. Nauka powinna być dla dziecka przygodą, a główną motywacją nabywanie wiedzy, a nie lęk przed nauczycielem czy wstyd przed innymi uczniami. Wpojenie dziecku błędnego obrazu szkoły już na samym początku stawia go w sytuacji, w której nauka jest czynnością wykonywaną pod przymusem. W przyszłości może to całkowicie zniechęcić młodego ucznia do poświęcania czasu szkole.

 

  1. Nie oceniaj i nie karz

Niektórym rodzicom może się wydawać, że dziecko zmotywuje do nauki kara za złe oceny. Niestety jest to błędne myślenie. Dziecko szybko się przyzwyczai do negatywnych następstw słabych not i po niedługim czasie nagana po prostu przestanie robić na nim wrażenie. Poza tym pamiętajmy, że oceniać powinniśmy raczej same starania dziecka, dobre chęci, a nie wyniki.

 

  1. Nie nagradzaj

Kara nie jest dobrym rozwiązaniem, jak się okazuje, nagroda też nie. Obiecywanie dziecku prezentów za dobre wyniki w nauce może sprawić, że przestanie postrzegać wiedzę jako wartość samą w sobie. Ponadto w takich sytuacjach motywacja do nauki trwa tylko do momentu otrzymania nagrody. Co więcej, jeżeli perspektywa upominku jest zbyt odległa przestaje oddziaływać na dziecko, np. kiedy obiecamy mu nagrodę na koniec roku szkolnego, a jest dopiero wrzesień.

 

  1. Nie porównuj dziecka do rówieśników

To jeden z podstawowych błędów, jaki popełniają rodzice uczniów w każdym wieku. Wypominanie dziecku tego, że inne dzieci zdobywają lepsze stopnie, osiągają lepsze wyniki nie wpłynie najlepiej na motywacje malca do nauki. Jeżeli Twoje dziecko będzie się czuło zawsze gorsze od innych, wkrótce przestanie wierzyć, że jest w stanie samodzielnie osiągnąć sukces, a wszelkie starania pozostaną bezowocne.

 

  1. Traktuj naukę jako jeden z najważniejszych punktów dnia

Zadbaj, aby w czasie kiedy dziecko się uczy nic mu nie przeszkadzało. Wyłącz radio i telewizor, nie odrywaj go od zajęć posiłkiem czy rozmową. Podkreśl, że ten czas jest bardzo ważny i pokaż, że traktujesz to niezwykle poważnie. Jeżeli Twoja pociecha ma rodzeństwo, pamiętaj, aby wszystkie dzieciaki uczyły się w tym samym czasie. Nie możesz dopuścić do sytuacji, kiedy jedno się uczy, a drugie bawi.

 

  1. Chwal z rozsądkiem

Dzieci, które są zbyt często chwalone, w szybkim czasie nauczą się robić jedynie to, co spodoba się rodzicom. Każda inna motywacja zostaje szybko wyeliminowana. Ponadto częste pochwały po prostu tracą na wartości i podważają wewnętrzną motywację dziecka. Najrozsądniej będzie chwalić dziecko jedynie za prawdziwy wysiłek i upór.

 

  1. Pozwól mu zabłysnąć wiedzą

Stwórz młodemu uczniowi okazję do tego, by mógł zaprezentować większemu gronu wiedzę, jaką niedawno posiadł. Zabierz go na spacer do parku lub muzeum. Pozwól mu przedstawić ostatnio zdobyte wiadomości o przyrodzie lub historii w sprzyjających temu warunkach. Tym sposobem łatwo pokażesz mu, że jego wysiłki mają naprawdę duże znaczenie.

 

  1. Wspólna nauka

Jeżeli dziecko dostrzeże u swoich rodziców wciąż żywy głód wiedzy i pasję, samo znacznie szybciej zechce się uczyć nowych rzeczy. Przypomnij sobie swoje dawne hobby, szukajcie wspólnie informacji na interesujące Was tematy. Z jednej strony łatwo rozbudzisz w dziecku pasję, z drugiej nauczysz je korzystać z różnych źródeł informacji i pogłębiać wiedzę. To bezcenne umiejętności, które będą owocowały całe życie.

 

  1. Podkreślaj sukcesy

Świetnym pomysłem jest stworzenie zeszytu czy tablicy wiedzy. Należy zapisywać tam wszystkie nowe rzeczy, których nauczyła się Twoja pociecha. Im częściej będziesz to robił, tym lepiej. Po naprawdę krótkim czasie będziesz mógł pokazać dziecku, jak dużą wiedzę zdobywa nie tylko w ciągu całego tygodnia, lecz każdego dnia. Z jednej strony podkreślisz, jak istotna jest regularna nauka, a z drugiej pokażesz jak ważny dla Ciebie jest sukces Twojego dziecka.

 

Wszyscy rodzice powinni pamiętać, że są pierwszymi i najważniejszymi nauczycielami dziecka. Poprzez miłość, postawę, słowa uczymy dzieci najwięcej. Dla dziecka rodzic jest największym autorytetem i jego pochwała bądź krytyka działają najmocniej. Dlatego już od najmłodszych lat powinniśmy się starać kształtować w dzieciach prawidłowe postawy, aby w przyszłości uniknąć problemów, w tym problemów z nauką.

 

banner_dolny2

 
 
 
 
 

 

Copyright © Z.P.H. PILCH 1991-2014

 

 

 

?
?
F