wyczarowane z drewna

 

Dlaczego wspólne spędzanie czasu z dzieckiem jest tak ważne?

 

Członkowie rodziny są dziś bardzo zabiegani. Po pracy, szkole, spotkaniach, zajęciach dodatkowych, pracach domowych pozostaje im niewiele czasu, który można spędzić razem. A przecież te wspólne chwile wyrwane z rozpisanego na punkty dnia są niezwykle cenne – dla rodzica i dla dziecka.

Z perspektywy rodzica

Ukradziony czas

Pomiędzy narodzinami dziecka, a chwilą, w której opuszcza ono rodzinne gniazdo i wyjeżdża na studia jest ok. 900 sobót. Niewiele, prawda? Co gorsza, czas płynie szybciej niż byśmy chcieli i czasem nawet nie wiadomo, kiedy przegapiliśmy wiele istotnych spraw w życiu naszego malucha. Warto o tym pamiętać, gdy będziemy planowali weekendowy czas.

Budowanie relacji

Bardzo ważne jest, by każdy z małżonków spędzał czas z dzieckiem indywidualnie. W ten sposób rodzic buduje z nim silną więź oraz zdobywa jego zaufanie. Ma to ogromne znaczenie w później, zwłaszcza w trudnym okresie dorastania. Gdy rodzice dają dziecku poczucie miłości i bezpieczeństwa, jest ono bardziej otwarte i chętniej dzieli się z nimi swoimi problemami.

Z perspektywy dziecka

Być kochanym to być pewnym siebie

Spędzając czas z dzieckiem, dajesz mu poczucie, że jest kochane i dla Ciebie ważne. W ten sposób budujesz jego samoocenę i pewność siebie, które zaprocentują w przyszłości, zarówno w relacjach społecznych jak również w nauce czy w pracy.

Mamo, jestem jak Ty

Małe dzieci najczęściej kopiują zachowania osób, z którymi spędzają najwięcej czasu. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby dawać im dobry przykład na co dzień, a we wzajemnych relacjach być nie tylko stanowczym rodzicem, który wie lepiej, ale też osobą, która okazuje szacunek i zrozumienie.

Dziecko jest jak niezapisana księga. „Zapisuje” wszystko, co zauważy, sposób zachowania się, odnoszenia, wysławiania. To, jakie damy dziecku wzorce, na stałe wpłynie na jego postawę.

Wspieranie talentów, pomoc w problemach

Podczas zabaw z dzieckiem obserwujemy jego mocne i słabe strony, a zatem możemy określić, z czym sobie nie radzi i w czym jest naprawdę dobre. To wiedza niezwykle cenna. Dzięki niej rodzic jest w stanie pomóc dziecku w obszarach, z którymi ma problemy np. poświęcić więcej czasu w ciągu dnia na liczenie, a także wspierać rozwój jego talentów, np. zapisać go na lekcje gry na instrumencie, jeśli okaże się, że dziecko jest muzykalne. Co nie mniej ważne, rodzic jest osobą, do której zwraca się ono z pytaniami. A to z pewnością dużo lepsze, niż gdyby dziecko miało zdobywać informacje w szkole od kolegów i koleżanek.

Budowanie wspomnień

Dzieciństwo to czas, w którym sporo się dzieje. Dziecko poznaje świat, zdobywa doświadczenie i ma mnóstwo pytań. Spędzając z nim czas, towarzysząc mu w najważniejszych dla niego momentach, choćby na przedstawieniu szkolnym, stajemy się częścią jego wspomnień. Sprawmy, by były to piękne wspomnienia.

 
 
 
 
 

 

Copyright © Z.P.H. PILCH 1991-2014

 

 

 

?
?
F