wyczarowane z drewna

 

Zabawy i tradycje świąteczne

 
2014-12-18 10:59:46

Święta to magiczny czas, gdy zegar na moment staje w miejscu. Zapominamy o pracy, codziennej bieganinie czy o kalendarzu z zadaniami do wykonania „na wczoraj”. Jesteśmy po prostu dla siebie i dla naszych dzieci. W jaki sposób zagospodarować ten wspólny czas, by było rodzinnie, cudownie, a przy okazji świątecznie? Pomocne może okazać się poznanie lokalnych tradycji i zwyczajów świątecznych, również tych dotyczących zabawek.

Zabawki w tradycji ludowej

Zabawki i święta są ze sobą bardzo mocno związane. I nie chodzi tu wyłącznie o prezenty, jakie dzieci otrzymują pod choinkę. W tradycji ludowej bardzo popularne było np. wykonywanie zabawek na choinkę oraz gwiazdy kolędniczej. Chłopi robili ozdoby choinkowe najczęściej ze słomy i papieru, by były to materiały najtańsze. Obok figurek domowej roboty istniały jeszcze te artystyczne, wychodzące spod dłuta znanych rzeźbiarzy. Przykładem są piękne zabawki autorstwa Józefa Gosławskiego. Przygotowywanie gwiazdy kolędniczej wiązało się z kolei ze zwyczajem chodzenia po kolędzie. Robiono ją z kolorowego papieru, podświetlano od środka i umieszczano na drzewcu. Warto przypomnieć sobie o tych zwyczajach i wraz z najmłodszymi członkami rodziny powrócić do ich pielęgnowania.

Zamień przedświąteczny stres na zabawę

Oczywiście zanim święta nadejdą, a wraz z nimi przyjemne chwile wypoczynku i świętowania w gronie najbliższych, każdy z nas musi przejść przez gorący okres przygotowań. Sprzątanie, gotowanie, pieczenie, przystrajanie domu – znamy to doskonale. Nawał obowiązków może przyprawić o zawrót głowy. W tym roku zamiast się stresować, spróbujmy po prostu dobrze się bawić z naszymi dziećmi. A przy okazji zróbmy coś miłego dla innych.

Sprzątanie jako akcja pomocy

Przed świętami Bożego Narodzenia zawsze przetrząsamy szafy, by pozbyć się starych, niepotrzebnych rzeczy, a resztę uporządkować. Niestety, mało kto lubi to robić. Dzieci nie są w tym względzie wyjątkiem. W tym roku do tematu sprzątania podejdź inaczej – potraktujcie je jako dobry uczynek dla innych. Razem ze swoją pociechą przygotuj dwa duże worki. Do jednego będziecie wkładać ubrania, które są za małe lub takie, w których już nie chodzicie. Do drugiego – zabawki. Tak wypełnione worki możecie oddać osobom, które naprawdę ich potrzebują. Dzięki temu pracy dziecka będzie przyświecała piękna idea obdarowywania innych prezentami.

Pieczenie ciasteczek

Twoje dzieci są za małe na to, by pomagać Ci przy pieczeniu? Nic nie szkodzi. Skupcie się na wspólnym dekorowaniu. Pierniczki w kształcie choinek czy gwiazdek możesz upiec lub kupić gotowe. W sklepie znajdziesz też całe mnóstwo kolorowych cukiereczków, perełek i lukru. Przy ich pomocy ozdobicie ciasteczka dowolnymi wzorkami. Taka zabawa będzie pachnąca i bardzo smaczna.

Wykonywanie ozdób

Każdy z nas ma nieco inny sposób na udekorowanie domu na okres świąteczny. Niektórzy kupują choinki już przystrojone, by nie musieć nic robić. Inni czerpią przyjemność z wieszania bombek i łańcuchów. Ty wraz z dzieckiem możesz nie tylko ubrać choinkę, ale też – dawnym zwyczajem – przygotować na nią ozdoby. Najprostszym rozwiązaniem będą papierowe łańcuchy wykonane z pasków kolorowego papieru. Jako bombki możecie wykorzystać szyszki, a ze świeżych gałązek zrobicie piękny wianuszek na drzwi lub stroik do pokoju. W sklepach z zabawkami można kupić gotowe wzory i materiały, które ułatwią pracę.

Świąteczne tradycje sprzyjają wspólnemu spędzaniu wolnego czasu. Czym w święta zastąpić oglądanie telewizji i gry komputerowe?

Przygotujcie podarki

Prezenty. Każdy z nas lubi je otrzymywać oraz dawać. Twoje dziecko z pewnością też byłoby bardzo szczęśliwe i dumne, gdyby mogło podarować bliskim coś niezwykłego. W wolnych chwilach możesz zatem pomóc mu przygotować podarki dla babci i dziadka. Co to może być? Wystarczy piękna, ręcznie robiona kartka, którą ozdobicie wyciętą z papieru choinką. Jeśli Twoje dziecko chodzi już do szkoły, nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić jakąś świąteczną ozdobę, np. bombkę ze styropianowej kuli. Jako prezent znakomicie sprawdzą się również własnoręcznie ozdobione pierniczki.

Śpiewanie kolęd

To piękna tradycja, a równocześnie wspaniały pomysł na wspólne spędzanie czasu. Kolędy są melodyjne i łatwo wpadają w ucho, więc Twoje dziecko z pewnością nauczy się ich z przyjemnością. Co więcej, mogą one mieć pozytywny wpływ na rozwój maluszka. Po pierwsze, powiększą zasób jego słów. Po drugie, w przystępnej formie „opowiedzą” mu o znaczeniu bożonarodzeniowej tradycji. Kolędy warto również śpiewać dzieciom, które jeszcze nie rozumieją znaczenia słów. Melodia i rytm kolejnych wierszy utworu nie tylko utuli je do snu, ale też przyspieszy u nich rozwój mowy.

Wycieczka do stajenki

Odrobina aktywności w święta jest jak najbardziej wskazana. Nie musi to wcale oznaczać rzucania się śnieżkami czy budowania bałwana (choć i to jest ciekawa propozycja). Dobrym pomysłem będzie np. praktyczna lekcja dotycząca historii świąt. Możecie np. wybrać się na wycieczkę trasą najpiękniejszych okolicznych szopek. Twój maluch z pewnością będzie zainteresowany postaciami i zwierzętami zgromadzonymi w stajni i niezwykłą historią dziecka, które narodziło się, by zbawić cały świat.

 
 
 
 
 

 

Copyright © Z.P.H. PILCH 1991-2014

 

 

 

?
?
F