wyczarowane z drewna

 

Wakacje w ogrodzie: pomysły na zabawy i miłe spędzanie wolnego czasu

 
2015-07-09 11:26:18

Lato jest idealnym okresem, by dzieci mogły się swobodnie wyszaleć na świeżym powietrzu. Ogród stwarza szereg możliwości na organizację gier i zabaw, które wciągną zarówno najmłodszych, jak i rodziców. By zabawa była atrakcyjna i w pełni zaangażowała Twojego malucha, warto dostosować zajęcia do jego wieku i temperamentu.

Basenik świetny dla maluchów

Dwu- i trzylatki chętnie spędzą czas w niewielkiej piaskownicy czy baseniku. W tym wieku dzieci uwielbiają taplać się w wodzie, lepić babki lub inne wymyślne kształty z piasku. Jeśli zapewnisz im przy tym ciekawe, kolorowe zabawki, takie jak gumowe zwierzątka, grabki, łopatki i foremki, będą zachwycone. Dobrą alternatywą dla tego typu rozrywek może okazać się również huśtawka (pamiętaj jednak, by była odpowiednio zabezpieczona) czy zabawy w drewnianej altance.

Dzieci w tym wieku będą również zainteresowane wszelkimi pracami porządkowymi. Nie liczmy jednak na to, że w czymkolwiek będą w stanie pomóc. Ulegną krótkiej fascynacji raczej przyrządami ogrodniczymi niż samą pracą. Dobrym pomysłem będzie pokazanie im, do czego służą grabie czy kopaczka, aby przyszłości aktywnie mogły nam pomagać w pracach ogrodowych.

Przedszkolak jako młody ogrodnik

Nieco starsze pociechy z entuzjazmem podejdą do pomocy podczas porządkowania ogrodu czy zbierania owoców. Warto zaopatrzyć je we własny sprzęt, taki jak mała konewka i grabki. Im więcej narzędzi, tym większa radość maluchów. Kilkulatki z przyjemnością będą kontynuowały zabawę w basenie czy piaskownicy, jednak trudniej będzie zatrzymać je tam na dłużej. Dlatego warto prowadzić wspólne obserwacje przyrody. Poznawać, dotykać i nazywać wszystko, co znajduje się w zasięgu. Dzięki temu dzieciaki poznają nowe gatunki roślin i zwierząt.

Dobrym pomysłem będzie również przemeblowanie wyżej wspomnianej niewielkiej altanki w sklep. Dzieci w tym wieku uwielbiają zabawy, które mają na celu naśladowanie codziennych zajęć dorosłych. Miejsce zaaranżowane na dom lub sklep zajmie Twoje pociechy na dłuższy czas, dodatkowo podczas zabawy z innymi dziećmi będą mogły rozwijać umiejętności interpersonalne.

Dla starszych – sport

Dzieci w wieku szkolnym najbardziej będą zainteresowane typowo ruchowymi zajęciami. Dlatego warto rozważyć zamontowanie siatki, kosza lub bramek do gry w piłkę. Jeśli nasz ogród jest zbyt mały, aby zamienić go w przydomowe boisko, można pomiędzy drzewami zawiesić sznurek np. imitujący siatkę sportową. Dla kreatywnych dzieci będzie to wystarczające. W miarę możliwości można również zbudować dla maluchów fort do wspinaczki na wzór publicznych placów zabaw.

Ciekawym pomysłem dla starszych dzieci będzie również zorganizowanie kina polowego. Wystarczy białe prześcieradło, rzutnik, koce i poduszki, aby nasze pociechy i ich koledzy oraz koleżanki mogli wygodnie rozpocząć seans.

W erze komputerów, gier i Internetu nawet najmłodsze dzieci niełatwo jest zachęcić do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dlatego zanim zorganizujemy pociechom czas wolny zastanówmy się, co najbardziej je interesuje i jak te zainteresowania wpleść w zabawę w ogrodzie. Pamiętajmy przy tym, aby dzieci były stale pod opieką kogoś starszego, szczególnie podczas zabaw w wodzie.

banner_dolny2

 
 
 
 
 

 

Copyright © Z.P.H. PILCH 1991-2014

 

 

 

?
?
F