wyczarowane z drewna

 

Poznajemy świat owoców

 
2015-10-09 11:08:07

Owoce są niezwykle wdzięcznym materiałem pomocniczym podczas ćwiczeń mowy, pisania, koncentracji czy nauki języka obcego. Poznawanie nazw, omawianie cech oraz rozpoznawanie różnic pomiędzy nimi to czynności, które świetnie wpływają na spostrzegawczość i mowę. Są wyjątkowe również dlatego, że angażują wiele zmysłów równocześnie.

Poznawanie świata

Rodzicie maluchów, które uczą się mówić lub szlifują język mogą korzystać z owoców jako rekwizytów, które nie tylko należy poprawnie nazywać, lecz także szczegółowo opisywać. W ten sposób zarówno poszerza się zasób słów dziecka, jak również ćwiczy poprawną wymowę. W przypadku tworzenia długich opisów, rodzice w trakcie zabawy mogą kontrolować oraz utrwalać prawidłową konstrukcję zdania. Pamiętajmy, że warto poświecić czas na wspólną zabawę z pociechami. Poznawanie smaków, rozróżnianie ich, nazywanie to niezwykle ważny etap rozwoju i ćwiczeń umiejętności poznawczych, a przy tym świetna zabawa oraz sposób na wspólne spędzanie czasu. Wystarczy, że rodzic pokaże dziecku jabłko i pomarańczę, przekroi je na pół, pozwoli skosztować i zbadać strukturę miąższu. Te owoce różni kolor, smak, budowa, a także kraj pochodzenia.

Nie zapominajmy, że ćwiczenia i zabawy z udziałem owoców są także świetnym sposobem na wdrażanie w życie młodego człowieka zasad zdrowego odżywiania. W związku z licznymi problemami żywieniowymi najmłodszego pokolenia, zajęcia, podczas których pomocą naukową są owoce, stają się coraz bardziej popularne zarówno w przedszkolach, jak i szkołach.

domino obrazkowe

Konstruktywna zabawa

Odnajdywanie oraz nazywanie cech wspólnych i różnic pomiędzy owocami to nie tylko świetne ćwiczenia języka. W ten sposób trenuje się także kategoryzację, wykluczanie i oczywiście mowę spontaniczną. Wystarczy, aby rodzice prezentowali owoce o różnych kolorach, kształtach, strukturze czy smaku. Każda z cech może być wspólną dla całego zbioru lub tą, która odróżnia jeden owoc spośród reszty – wtedy właśnie należy go ze zbioru wykluczyć. Zabawy, w których wykorzystuje się owoce są polecane nie tylko przez pedagogów, lecz także logopedów. Dzięki nim dzieci utrwalają poprawną wymowę nazw, kolorów, kształtów i smaków. Warto podkreślić, że podczas nauki z rodzicami najmłodsi trenują również poprawne rozumienie poleceń oraz opisywanie wykonywanych czynności. Wydają się one łatwe, jednak sprawiają wiele kłopotów dzieciom w wieku przedszkolnym.

 

Utrwalanie wiedzy

Kiedy dziecko będzie już dobrze zaznajomione z owocami, rodzice mogą zacząć korzystać z pomocy naukowych i zabawek bazujących na obrazkach. Ćwiczenia mogą wykorzystywać widoczne na rysunkach cechy takie jak kolor i kształt. Do zabaw i ćwiczeń, które można przeprowadzać w domu świetnie posłuży Domino Obrazkowe marki Pilch. Drewniane płytki z rysunkami owoców pomogą rozwinąć spostrzegawczość, umiejętność rozpoznawania symboli i oczywiście strategiczne myślenie. Same rysunki mogą służyć do ćwiczeń rozwijających mowę i umiejętność kategoryzacji. Domino świetnie posłuży jako zabawka na długie jesienne wieczory, skutecznie zajmie Twoją pociechę, a przy okazji nauczy ją zasad zdrowej rywalizacji.

banner_dolny2

 
 
 
 
 

 

Copyright © Z.P.H. PILCH 1991-2014

 

 

 

?
?
F