wyczarowane z drewna

 

Kivak – siedzisko przyjazne dla kręgosłupa Twojego dziecka

 
2015-05-04 11:20:33

Coraz większe ograniczanie aktywności fizycznej na rzecz siedzącego trybu życia wywiera negatywny wpływ na zdrowie i rozwój dzieci. Jego skutkiem są m.in. zaburzenia zdolności motorycznych i powstanie niewłaściwych nawyków ruchowych prowadzących do wad postawy. Istnieje jednak rozwiązanie, które może sprawić, by wielogodzinne siedzenie w szkolnej ławce czy odrabianie zadań w domu były zdrowsze dla kręgosłupa naszych pociech.

To Kivak – krzesełko polecane przez specjalistów.

Rozwój psychoruchowy dziecka – co wywiera na niego wpływ?

Okres przedszkolny i wczesnoszkolny to czas, w którym zdolności motoryczne dziecka intensywnie się rozwijają. Potrzeba ruchu jest wzmożona, regeneracja po wysiłku następuje bardzo szybko, co wiąże się z gotowością do podejmowania kolejnych wyzwań.

Warto pamiętać, że następujący w tym okresie rozwój psychoruchowy obejmuje nie tylko sferę fizyczną (biologiczną), ale też intelektualną, duchową, emocjonalną oraz społeczną. Co więcej, poszczególne sfery są od siebie zależne i zaburzenia występujące w obrębie jednej z nich powodują zakłócenia rozwojowe w innych.

Umiejętność utrzymywania równowagi, koordynacja i płynność ruchów pozwalają dziecku na osiąganie takich sprawności, jak pisanie, malowanie, rysowanie, wycinanie. Jakość postawy ciała związana jest również z umiejętnością czytania. Z kolei nieprawidłowy rozwój sfery fizycznej może mieć wpływ np. na gorszą samoocenę.

Jeśli chcemy, by rozwój psychoruchowy był prawidłowy konieczna jest odpowiednia stymulacja mechanizmu równowagi poprzez aktywność fizyczną. Umiejętność utrzymania równowagi nie jest bowiem czymś, z czym się rodzimy, ale nawykiem, który tworzymy poprzez odpowiednie ćwiczenia. Co najważniejsze, zdolność ta przekłada się na postawę naszego ciała. A zatem im lepsza umiejętność utrzymania równowagi, tym zdrowszy kręgosłup naszego dziecka.

Niestety, żyjemy w czasach, w których codzienne obowiązki nie sprzyjają ruchowi. Z placówek oświatowych zniknęły bezpłatne zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, dzieci coraz więcej czasu spędzają przed telewizorem i komputerem, coraz częściej przynoszą również zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego. Do tego dodać trzeba wielogodzinne siedzenie w jednej pozycji podczas zajęć szkolnych czy noszenie ciężkiego tornistra. Skutkiem tego jest pogarszająca się wydolność fizyczna organizmu, występowanie chorób cywilizacyjnych, np. otyłości oraz utrwalanie błędów w jakości ruchu prowadzące do wad postawy ciała.

Stymulacja rozwoju psychoruchowego za pomocą Kivaka

Krzesełko Kivak z wysuwanym oparciem nie tylko pomaga utrzymać prawidłową postawę ciała, ale daje też możliwość wykonywania ćwiczeń stymulujących rozwój psychoruchowy dzieci i młodzieży.

Kivak pozwala się kiwać a także wykonywać ćwiczenia równoważne w płaszczyźnie czołowej i strzałkowej – w wersji podstawowej lub z utrudnieniami w postaci podnoszenia rąk lub nóg do góry. Zaspokajają one naturalną potrzebę ruchu w tzw. „złotym okresie rozwoju” dzieci i młodzieży. Wywierają również pozytywny wpływ na sferę psychiczną i fizyczną, w szczególności:

– rozwijają koordynację i równowagę

– zwiększają zdolność koncentracji i zapamiętywania

– zapobiegają występowaniu bólów kręgosłupa.

Siedzisko przeznaczone jest do używania w szkołach, placówkach oświatowych, biurach oraz domach. Kivak można wykorzystać do nauki, pracy oraz ćwiczeń koordynacyjno-równoważnych. Co więcej, nadaje się zarówno dla dzieci i młodzieży jak i osób dorosłych.

Kivak to siedzisko polecane przez specjalistów, m.in. dr Tomasza Szurmika, wykładowcę Uniwersytetu Śląskiego, specjalizującego się w profilaktyce i leczeniu zaburzeń posturalnych i skolioz:

W wersji dynamicznej Kivak zapewnia odpowiednią do potrzeb stymulację rozwoju człowieka we wszystkich aspektach psychoruchowych z możliwością aktywnego pobudzania układu równowagi i wykonywania ćwiczeń psychoruchowych w trakcie nauki szkolnej czy przedszkolnej.

Kivak już wkrótce będzie dostępny w naszym sklepie internetowym.

 
 
 
 
 

 

Copyright © Z.P.H. PILCH 1991-2014

 

 

 

?
?
F