wyczarowane z drewna

 

10 wskazówek jak ułatwić dziecku naukę języka angielskiego

 
2015-06-24 11:27:18

Znajomość języków obcych jest współcześnie niemalże niezbędnym elementem edukacji. Wielu rodziców poświęca mnóstwo energii i pieniędzy na dodatkowe kursy i zajęcia dla dzieci. Tymczasem wystarczy odrobina czasu i szczere chęci, by efektywnie wspomóc pociechę w nabywaniu nowych umiejętności językowych. Oto kilka wskazówek dla rodziców, którzy chcą przygotować dziecko do nauki angielskiego oraz znacznie ją ułatwić.

1. Zapewnij obcojęzyczne otoczenie

Naukę warto rozpocząć tak wcześnie, jak to tylko możliwe. Im wcześniej dziecko będzie miało kontakt z drugim i kolejnym językiem, tym szybciej zacznie rozpoznawać charakterystyczne dla niego dźwięki. Jeśli nie jesteśmy pewni poprawności naszych wypowiedzi, możemy odtwarzać dziecku bajki, słuchowiska czy specjalne piosenki dla najmłodszych.

2. Bądź systematyczny

Tak samo jak w przypadku nauki dorosłego człowieka, tak w przypadku dziecka, kontakt z językiem angielskim musi być regularny. Najmłodsze dzieci niezwykle szybko chłoną wiedzę, lecz równie szybko zapominają niewykorzystywane umiejętności i informacje. Dlatego pamiętaj, aby poświęcić nauce języka choćby kwadrans dziennie. Bez względu na aktualne efekty, nie przerywaj. Długofalowe rezultaty mogą być niezwykle zaskakujące.

3. Ucz poprzez zabawę

Niestety dzieci często odczuwają antypatię wobec języka angielskiego. Ma to niewiele wspólnego z jego brzemieniem czy pisownią. To raczej wina sposobu nauczania tego przedmiotu w szkołach. Z tego powodu warto wprowadzać angielski nie w postaci sztywnych lekcji, a zabawy. Tym sposobem dziecko nauczy się o wiele więcej. Nie będzie miało żadnych negatywnych skojarzeń z językiem, a przy okazji spędzi więcej przyjemnego czasu z rodzicem. Na rynku dostępne są zabawki i gry ułatwiające naukę. Warto je wykorzystać, szczególnie kiedy są zaprojektowane przez pedagogów.

4. Wykorzystuj skojarzenia

Kiedy pomagasz dziecku nauczyć się naraz kilkudziesięciu słówek, pokaż mu, że może zastosować mnemotechniki i skojarzenia swobodne. Te pierwsze polegają głównie na przypisywaniu słowom obrazów. Łatwiej będzie zapamiętać znaczenie, kiedy mózg skojarzy słowo z obrazem, który to następnie poprowadzi do znaczenia w języku ojczystym. Tutaj też możesz wykorzystać dostępne gry i zabawki. Natomiast metodę swobodnych skojarzeń można zastosować, kiedy dziecko nie może sobie przypomnieć danego słowa, choć na pewno je zna. Powinno wtedy wypisać lub wypowiedzieć wszystkie słowa, które kojarzą mu się z danym tematem, zbliżając się do poszukiwanego wyrazu. Oba sposoby pomogą w nauce nowych słów, ale też w utrwalaniu tych już poznanych.

5. Nazwij dom

Jeśli Twoje dziecko potrafi już czytać, świetnym sposobem wspierającym naukę angielskiego jest podpisanie jak największej ilości przedmiotów w domu. Nauka słownictwa nie będzie wtedy narzucana, słowa będą otaczały dziecko w naturalny sposób. Wtedy mimowolnie będzie poszerzało zasób słów i przy okazji utrwalał poprawną pisownię.

6. Poczekaj z nauką gramatyki

Myślenie abstrakcyjne rozwija się dopiero około 12 roku życia. Do tego czasu trudno wymagać od dziecka zrozumienia angielskiej gramatyki. Gramatyka w ogóle jest czymś niełatwym do wyobrażenia dla tak młodego człowieka. Dlatego zamiast uczyć sztywnych reguł, przemycaj w zabawie całe konstrukcje typowe dla danego czasu. Najlepiej najprostsze pytania i najczęściej używane odpowiedzi.

7. Nie krytykuj błędów

Podobnie jak podczas nauki rodzimego języka, nie upominaj dziecka, kiedy popełnia błędy. Wystarczy jak będziesz je poprawiał i nakłaniał do powtarzania poprawnie wypowiedzianego wyrazu czy zdania. Należy uważać, żeby nie zniechęcić dziecka do nauki. Atmosfera, w jakiej będą przebiegały pierwsze spotkania z językiem obcym, może zaważyć na dalszej nauce.

8. Nie zniechęcaj się

Często popełnianym przez rodziców błędem jest przerywanie nauki z powodu braku spektakularnych efektów. Jeżeli oswajasz dziecko z językiem od pierwszych miesięcy życia, Twoja pociecha zaczyna mówić po polsku, a po angielsku wciąż nie, wcale nie znaczy to, że tych słów nie zna. Nie przerywaj nauki, rezultaty, które mogą pojawić się znacznie później (indywidualnie dla każdego malca), bardzo Cię zaskoczą. Poza tym wiedza, którą dziecko nabyło przez wiele miesięcy czy lat nauki, nie znika ot tak po prostu. Kiedy jednak zerwiesz kontakt dziecka z językiem obcym, taki scenariusz staje się prawdopodobny. Bez względu na efekty, nie spisuj na straty Waszej wspólnej pracy.

9. Wspieraj wysiłek dziecka

Kiedy już Twoja pociecha zacznie uczyć się języka angielskiego w szkole, staraj się uczestniczyć w odrabianiu lekcji. Pokaż mu, że Tobie też zależy na jego sukcesie, kontroluj progres. W miarę możliwości finansowych zapewnij mu dostęp do dobrego słownika, najlepiej takiego, który posiada transkrypcję fonetyczną. Chwal wszystkie postępy, dopinguj, dbaj o systematyczność. Wsparcie rodziców w nauce jakiegokolwiek przedmiotu jest jednym z najważniejszych elementów motywacji młodego ucznia.

10. Nie zniechęcaj się, jeśli nie znasz języka angielskiego

Wykorzystaj wprowadzenie języka obcego do życia Twojego dziecka i sam się go naucz. Ta metoda nie jest łatwa, wymaga wiele czasu i wytrwałości, jednak jest możliwa. Kilkulatek będzie wymagał od Ciebie podstawowej znajomości języka angielskiego, w późniejszych latach musisz być zawsze krok dalej. Pamiętaj, aby nie uczyć swojej pociechy błędnej wymowy czy znaczenia. Raz utrwalone błędy ciężko będzie wyeliminować. Dlatego jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności, korzystaj z materiałów dostępnych w księgarniach czy w sieci.

Kierując się powyższymi wskazówkami, z pewnością uda się osiągnąć zamierzony efekt. Nie zapomnij o nich, kiedy Twoja pociecha będzie zaczynała przygodę z językiem obcym. Ciężka praca w przyszłości zaowocuje nie tylko świetną znajomością języka angielskiego. Nauka drugiego języka znacznie wpłynie na postęp umysłowy, rozwinie pamięć i poszerzy horyzonty.

banner_dolny2

 
 
 
 
 

 

Copyright © Z.P.H. PILCH 1991-2014

 

 

 

?
?
F