Wielkanocne postanowienie: spędzę więcej czasu z dzieckiem
Wielkanoc to czas, w którym stoły, komody i okna dekorujemy pisankami, kurczaczkami, baziami czy palmami. W ten sposób wyrażamy naszą radość i wierność tradycji. Przygotowywanie ozdób wielkanocnych to również idealna okazja do spędzenia czasu ze swoim dzieckiem i przybliżenia mu związanych ze świętami zwyczajów.
Kolorowe pisanki i wydmuszki
Wielkanocne jajka są symbolem odradzającego się życia i zwycięstwa życia nad śmiercią. Nic więc dziwnego, że obok baranka są obowiązkowym elementem niesionego do święcenia koszyka. Kolorowe, wykonane z różnych materiałów jajka stanowią również jedną z najczęstszych dekoracji świątecznego stołu.
Ozdabianie pisanek czy wydmuszek to idealna okazja do kreatywnego spędzenia czasu z dzieckiem, bez względu na to, czy ma ono 5 czy 15 lat. Ważne jednak, abyśmy podsunęli naszej pociesze metody i pomysły dostosowane do jej wieku. Jeśli bowiem zadanie będzie zbyt trudne, dziecko szybko może się zniechęcić.
W przypadku dzieci najmłodszych najlepiej zdecydować się na ozdabianie jajek mazakami, rozpuszczonymi w wodzie barwnikami (kupionymi w sklepie lub naturalnymi) czy… lakierem do paznokci. Do metod nieco trudniejszych i wymagających większej cierpliwości zaliczyć można woskowanie połączone z barwieniem czy oklejanie jajek wzorkami wyciętymi z papieru kolorowego samoprzylepnego.
Włóczkowe kurczaczki
Wielkanocne dekoracje można zrobić samodzielnie, wykorzystując do tego celu materiały, które posiadamy w domu, a zatem papier, plastikowe butelki czy włóczkę. Większość z nas w młodości podczas zajęć plastycznych robiła kurczaczki z żółtej, milutkiej w dotyku włóczki. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przypomnieć sobie te chwile i wspólnie z dzieckiem stworzyć taką wielkanocną ozdobę.
Jeśli Twoje dziecko jest mniejsze, możesz mu podsunąć kilka prostszych pomysłów na stworzenie kurczaczka. W tym celu możecie wykorzystać np. żółte pojemniczki po jajkach niespodziankach. Wystarczy dokleić im dzióbek, nóżki i zabawny czubek oraz domalować oczy.
Wielkanocne kartki
Świetnym pomysłem na zagospodarowanie dziecku czasu będzie zachęcenie go do własnoręcznego wykonania kartek wielkanocnych. W tym celu przygotuj swojemu maluchowi biały szablon z papieru technicznego oraz kolorowy papier, flamastry i inne niezbędne akcesoria. Zaproponuj, by wymyśliło, w jaki sposób chce ozdobić kartkę i pomóż mu w wykonaniu trudniejszych elementów, np. w wycięciu wzorków. Kartkę możecie włożyć do koperty i wysłać do babci czy cioci. Zarówno Twoje dziecko jak i obdarowana osoba z pewnością będą zachwycone.
Wiosna na stole
Wiosenne obrazki, które w okresie świątecznym ozdobią stół czy komodę, Twoje dziecko stworzy z pomocą mozaiki Aximo. Wykorzystując drewniany lub plastikowy grzebień i kilkadziesiąt kolorowych kołeczków, „wyczaruje” dowolny wzór – słoneczka, kwiatów czy żółtego kurczaczka. Mozaiki to zabawka, z którą dziecko rozwinie swoją kreatywność i wyobraźnię. A gdy zobaczy stworzony przez siebie obrazek na stole, z pewnością poczuje się docenione.
Prezenty od Zajączka
Wielkanoc to zgodnie z tradycją czas, kiedy do dzieci przychodzi Zajączek i obdarowuje je upominkami. Co kupić, aby nasza pociecha się cieszyła, a prezent okazał się wartościowy? Zabawki, które nie tylko zajmują czas, ale przy okazji rozwijają różne umiejętności: sprawność manualną, spostrzegawczość, koncentrację czy kreatywność. Idealnym pomysłem będą również gry, przy których cała rodzina spędzi świąteczne popołudnie. Mini kręgle, curling czy bulik to idealny pomysł na wspólną rozrywkę. Angażują, łączą aktywność ze strategicznym myśleniem i pozwalają na zorganizowanie emocjonujących zawodów w większym gronie.
Przygotowując ozdoby i obdarowując dziecko upominkami, trzeba pamiętać o jednym. Najważniejsze jest wspólne spędzanie czasu, budowanie więzi i rozwijanie w dziecku pozytywnych emocji. I choćby dlatego zanim wręczymy maluchowi upominek, pozwólmy mu się odrobinę pobawić. Tuż po śniadaniu zorganizujmy tradycyjne, rodzinne szukanie zajączka. Z pewnością będzie dużo śmiechu, emocji i dobrej zabawy.