W sklepach każdego roku pojawiają się coraz to nowe, lepsze, ładniejsze lalki, samochodziki, gierki. Ich starsze, mnie efektowne modele odchodzą w zapomnienie i trafiają na strych. Tymczasem najprostsze drewniane zabawki towarzyszą kolejnym pokoleniom, kreatywnie i bezpiecznie wypełniając ich czas. Co decyduje o tym, że są tak uniwersalne i lubiane?
Są bezpieczne dla dziecka
Drewno to materiał naturalny, ekologiczny, nie posiadający żadnych sztucznych, toksycznych dodatków. Nie zawsze można to powiedzieć o tanich, plastikowych odpowiednikach, które mogą zawierać ołów czy ftalany, substancje negatywnie wpływające na funkcjonowanie organizmu.
Co więcej, w przeciwieństwie do zabawek plastikowych, które łatwo złamać i które często posiadają ostre zakończenia, zabawki drewniane są przyjazne dla maluszka, gdyż mają oszlifowane, gładkie brzegi. Jest to istotne, gdyż dzieci bardzo często wkładają zabawki do buzi, a nierówne, ostre brzegi mogą poranić ich delikatną skórę.
Są trwałe
Drewno jest materiałem o wysokiej odporności na czynniki mechaniczne i fizyczne. Wykonane z niego zabawki nie pękają, nie łamią się, gdy dziecko rzuci nimi o ziemię lub też przez przypadek na nie nadepnie. Dzięki temu mogą się nimi bawić kolejne pokolenia domowników.
Są przyjazne
Drewno to materiał ciepły i miły w dotyku, dlatego też dziecku z pewnością przyjemniej będzie się bawiło drewnianą ciuchcią czy konikiem niż plastikowym lub metalowym samochodzikiem. Co więcej dzięki wysokiej trwałości i niepowtarzalnemu rysunkowi słoi, drewniane zabawki cechują się wysoką estetyką wykonania i nigdy nie wychodzą z mody.
Ładnie pachną
Drewno pachnie lasem i przywodzi na myśl całe jego naturalne bogactwo. Drewniana zabawka może więc stać się punktem wyjścia w rozmowie o gatunkach drzew, lesie i jego mieszkańcach.
Rozwijają wyobraźnię
Zabawki drewniane są najczęściej bardzo proste. To, w jaki sposób zostaną wykorzystane, zależy w dużej mierze od pomysłowości dziecka. Najzwyklejsze drewniane zabawki rozwijają dziecięcą kreatywność w znacznie większym stopniu niż ich plastikowe, wyspecjalizowane odpowiedniki, które z góry narzucają określony schemat. Najlepszym przykładem są różnego rodzaju klocki, które można znaleźć także w naszym sklepie. Z tych drewnianych maluszek może wyczarować wszystko, co tylko chce. Mając do dyspozycji plastikowe elementy z zaczepami musi trzymać się konstrukcji zaproponowanych w dołączonej do nich instrukcji.
Uczą
W zależności od tego, jaką zabawkę wybierzemy, pomoże ona rozwinąć dziecku liczne umiejętności. Drewniane samochodziki, kaczuszki czy smoki na kółkach rozwijają np. motorykę i koordynację ruchową: jeśli dziecko chce, by się poruszały, musi pociągnąć za sznurek, przesunąć je z jednego miejsca na drugie.