wyczarowane z drewna

 

Rowerek biegowy – powrót do korzeni

 
2015-05-28 11:23:11

Zgodnie z powszechnie panującą opinią rower biegowy jest nowym wynalazkiem, zaprojektowanym głównie z myślą o dzieciach, aby służył im jako pierwszy sprzęt pozwalający rozwijać umiejętność utrzymywania równowagi. Jednak według historii, rower biegowy jest przodkiem zarówno roweru znanego dzisiaj, jak i motocyklu.

Baron Karl Drais von Sauerbronn

Ten popularny jednoślad został zaprojektowany, aby znacznie przyspieszyć i ułatwić przemieszczanie się po miejskich ulicach i zastąpić niezwykle drogiego w utrzymaniu konia. Jego twórcą jest jeden z najbardziej zasłużonych wynalazców XIX wieku – Karl Drais von Sauerbronn. Oprócz roweru biegowego do jego dorobku można zaliczyć między innymi maszynę do pisania. Studiował budownictwo, rolnictwo i fizykę, jednak jego największą pasją była mechanika, stąd jego zamiłowanie do konstruowania pojazdów, głównie napędzanych siłą mięśni przy pomocy korb i kołowrotków.

Laufmaschine

Jego najbardziej znanym wynalazkiem jest właśnie rower biegowy, nazywany wtedy Laufmaschine (maszyna biegowa), a na Wyspach Brytyjskich Mechanical Horse lub Dandy Horse. Był to pierwszy jednoślad z kierownicą. Wersja Draisa posiadała obrotowy widelec przedni, który umożliwiał skręcanie bez konieczności schodzenia z roweru. To oczywiste dla nas udogodnienie było wtedy przełomowe i wyróżniało jego wynalazek spośród starszych maszyn biegowych. Jego egzemplarz nie posiadał jeszcze pedałów, był napędzany poprzez odpychanie nogami od ziemi.

Przełomowa konstrukcja

Historycy zgodnie stwierdzają, że wynalazek Draisa był przełomowy dla rozwoju roweru. Koła ustawione dokładnie w linii prostej, nowoczesna kierownica, drewniana konstrukcja, która niezwykle długo jak na tamte czasy wytrzymywała słabą kondycję dróg sprawiły, że koncepcja, choć modyfikowana i ulepszana przez lata, przetrwała do dzisiaj.

Rowerek biegowy

Popularne dzisiaj rowerki biegowe połączyły najważniejsze zalety swojego przodka oraz nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne. Zostały przystosowane do wzrostu, budowy i umiejętności dziecka. Nie bez przyczyny rowerek biegowy przeżywa swoją drugą młodość, jest o wiele bardziej wygodny, intuicyjny i prostszy w obsłudze niż tradycyjny jednoślad z pedałami.

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji rowerka biegowego marki Pilch w naszym sklepie.

 
 
 
 
 

 

Copyright © Z.P.H. PILCH 1991-2014

 

 

 

?
?
F