wyczarowane z drewna

 

Jak pomóc dziecku z problemami z koncentracją?

 
2015-07-16 11:25:01

Określenie czy dziecko rzeczywiście ma problemy z koncentracją wcale nie jest takie proste. Nierzadko rodzice mylnie oceniają zachowanie pociechy, odbierając zły nastrój, zmęczenie czy roztargnienie jako poważny kłopot ze skupieniem uwagi. Problem staje się najbardziej widoczny w momencie, kiedy dziecko zaczyna naukę. Wtedy do rodziców docierają pierwsze sygnały o problemach od nauczycieli w szkole.

Sami również są w stanie zauważyć niepokojące objawy: podczas wspólnego odrabiania lekcji czy zabawy. Najważniejsze by w miarę możliwości pomagać dziecku w skupieniu i ćwiczyć je z nim oraz sprawić, by w życiu dziecka zapanował szeroko rozumiany ład.

Rutyna i porządek

Przede wszystkim ogranicz ilość przedmiotów rozpraszających uwagę dziecka. Nauka powinna odbywać się w pokoju bez telewizora, komputera czy konsoli. Ważne, aby panował w nim porządek, a zabawki były posprzątane. Porządkując pomieszczenie, pamiętaj by uporządkować również dzień dziecka. Jak to zrobić? Postaraj się, aby niektóre czynności miały charakter stały. Codziennie przed snem wspólnie przygotowujcie się do porannego wyjścia do szkoły i pracy, jedzcie codziennie wspólne śniadanie. Te drobne z pozoru działania ograniczą “chaos” w życiu dziecka, co zaowocuje lepszą koncentracją.

Odpowiednia dieta

Wydawać by się mogło, że pożywienie ma niewiele wspólnego z koncentracją. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że nieprawidłowe odżywianie w dużym stopniu utrudnia dziecku skupienie uwagi, najczęściej poprzez nadmierne pobudzenie. Jeżeli chcesz pomóc dziecku w koncentrowaniu myśli, mocno ogranicz albo całkowicie wyeliminuj z jego diety: cukier, kakao i jego pochodne, czyli większość słodyczy i produktów sztucznie barwionych, zawierających konserwanty.

Praktyka czyni mistrza

Poradniki dla rodziców i nauczycieli obfitują w ćwiczenia, które mają pomóc w trenowaniu koncentracji naszych pociech. Szczególnie często polecana jest zabawa klockami. Układanie ich według konkretnego schematu czy w poleconych przez rodzica odległościach i  układach wymaga od dziecka dużego skupienia.

Kreślenie liter w powietrzu, pisanie liter i ich odbić lustrzanych jednocześnie obiema rękami, czy w końcu podkreślanie tylko wybranych liter w tekście, to ćwiczenia, które będą najlepsze dla dziecka znającego alfabet. Łączą w sobie trening skupienia i umiejętności manualnych.

Pamiętajmy, że skupienie to nie tylko aktywność fizyczna czy umysłowa. Niezwykle ważnym elementem codziennego treningu powinien być relaks. Kiedy Twoje dziecko będzie umiało naprawdę odpocząć, odetchnąć i uwolnić swoje myśli, będziecie już w połowie drogi do sukcesu.

Problemy z koncentracją w dzisiejszych czasach dotykają dzieci niezwykle często. Zanim nałożymy na naszą pociechę zbyt wiele obowiązków, otoczymy go łatwą rozrywką czy obarczymy presją sukcesu, zastanówmy się, jak bardzo negatywne skutki w przyszłości mogą mieć takie zachowania. Zamiast tego słuchajmy dzieci w skupieniu, ustalmy domowy porządek i zapewnijmy im zabawę, która wymaga chociaż odrobiny wysiłku fizycznego i umysłowego.

banner_dolny2

 
 
 
 
 

 

Copyright © Z.P.H. PILCH 1991-2014

 

 

 

?
?
F