wyczarowane z drewna

 

Jak efektywnie zająć dziecko podczas długiej podróży

 
2015-07-23 11:23:50

Podróżowanie z dzieckiem nie musi być męczące ani dla rodziców, ani dla maluchów. Wystarczy dokładnie zaplanować podróż, przystanki i posiłki, a ponadto spakować do podręcznego bagażu przekąski oraz przybory higieniczne. Warto również przygotować zestaw wciągających zabaw, które umilą długą podróż, nie tylko dziecku, ale i rodzicom.

Jedną z najprostszych zabaw, jakie można wykorzystać w podróży jest liczenie. Proponując dziecku liczenie mijanych samochodów np. w danym kolorze, zajmiemy je na zaskakująco długi czas. Żeby urozmaicić to zajęcie, możemy udostępnić maluchowi specjalne lizaki matematyczne, które dodatkowo utrwalą pisownię poszczególnych cyfr. Jak bawić się za ich pomocą? Dziecko wybiera lizak z określoną cyfrą, następnie każdy – maluch i rodzic, który nie kieruje, liczy samochody po swojej stronie. Wygrywa ten, kto pierwszy naliczy wyznaczoną ilość.

lizaki

http://www.zabawkipilch.pl/pl/produkt/lizaki-matematyczne

Liczyć można również zwierzęta. Dodatkowo spróbuj zachęcić dziecko, żeby nazywało gatunek, jaki widzi. Zabawa ta daje mnóstwo możliwości. Im większe wyzwanie dla dziecka, tym bardziej będzie ono zainteresowane zaproponowaną przez ciebie grą. Podczas liczenia lub wyszukiwania różnych zwierząt mijanych w podróży mogą się okazać przydatne edukacyjne drewniane zwierzaki.

30987bc6dc4d187da3091e462a18ef659f0d

http://www.zabawkipilch.pl/pl/produkt/drewniane-zwierzatka-edukacyjne 

Świetnym pomysłem na umilenie jazdy samochodem jest czytanie na głos. Dziecko będzie mogło zająć się ulubioną lekturą i przy okazji poćwiczyć płynne czytanie. Głośna lektura sprawi również, że dla samych rodziców podróż będzie ciekawsza. Młodsze dzieci, które nie potrafią jeszcze czytać, z pewnością zainteresują się zabawą w zgadywanki. Na czym ona polega? Na rozpoznawaniu jakie zwierzę naśladuje rodzic. Starsze pociechy mogą z kolei opisywać przedmiot lub osobę, którą mają zidentyfikować rodzice. Ciekawa opcją jest również gra w rozpoznawanie nastroju po minie rodzica lub na odwrót. Nie tylko świetnie stymuluje ona inteligencję emocjonalną dziecka, lecz również powoduje przy tym wiele śmiechu. Pomocne mogą się okazać karty do gry twarzy.

twar

http://www.zabawkipilch.pl/pl/produkt/karty-gra-twarzy

Jedną z najbardziej tradycyjnych metod, polecaną szczególnie podczas jazdy samochodem, jest śpiewanie. W pociągu czy autokarze rzadko można sobie pozwolić na hałasowanie, jednak w samochodzie nie ma żadnych przeciwskazań. Ulubione piosenki śpiewane wspólnie, zgadywanie tytułów po zanuceniu krótkiego fragmentu, czy mały konkurs piosenki to tylko kilka spośród wielu propozycji, które w rezultacie nie tylko skrócą lecz uprzyjemnią podróż.

Jeżeli mamy dla dziecka przygotowane zabawki na drogę, pamiętajmy, aby nie dawać mu wszystkich już na samym początku podróży. Lepiej, żeby wśród nich nie znalazło się nic ostrego, co mogłoby zranić dziecko podczas hamowania. Nie zapomnijmy, że długa podróż to przede wszystkim kolejne cenne chwile spędzone z dzieckiem, więc nie denerwujmy się jego niecierpliwymi pytaniami czy narzekaniem. Większość dzieci wystarczy zająć rozmową, a wtedy wszystkim pasażerom podróż upłynie szybko i przyjemnie.

banner_dolny2

 
 
 
 
 

 

Copyright © Z.P.H. PILCH 1991-2014

 

 

 

?
?
F