wyczarowane z drewna

 

Czego uczy dzieci rowerek biegowy?

 
2015-03-26 11:16:11

Maluchy mają w sobie niespożyte ilości energii. Rowerek bez pedałów, zwany też rowerkiem biegowym, stanie się ulubionym towarzyszem ich aktywnych zabaw. Będzie z nimi poznawał świat, pozwoli im szybciej i łatwiej się przemieszczać, a równocześnie nauczy, jak utrzymywać równowagę i kontrolować kierunek jazdy. Umiejętności te okażą się niezwykle przydatne, gdy dziecko przesiądzie się na swój pierwszy jednoślad.

Rowerek bez pedałów to dla Twojego maluszka same korzyści. Czego nauczy go podczas wspólnej zabawy?

Rozwinie zmysł równowagi

Dzięki rowerkowi biegowemu dziecko uczy się balansować ciałem. Rozpędza się nóżkami, podnosi je do góry i jedzie. Co więcej, robi to intuicyjnie i bez czyjejkolwiek pomocy – bez popychania czy podtrzymywania. Oczywiście wszystko przychodzi stopniowo. Na początku jest chodzenie, później maluch porusza się na rowerku coraz szybciej, a kiedy już poczuje się pewnie, nawet nie wie, kiedy jest w stanie utrzymać równowagę bez opierania się na stopach.

Nauczy kontrolowania rowerka

Każdy z nas pamięta czasy, kiedy uczył się jazdy na rowerze. Początkowo wydawało nam się, że jednoślad żyje swoim własnym życie i robi z nami, co mu się tylko podoba. Dopiero z czasem nauczyliśmy się go kontrolować. Rowerek bez pedałów pomoże dziecku opanować tę trudną sztukę. I to w bardzo prosty i bezpieczny sposób, bo przecież maluszek zawsze będzie mógł podeprzeć się nóżkami, które nie są ograniczone pedałami i pewnie sięgają do ziemi.

Zachęci do spacerowania i spędzania czasu na dworze

Dla małych dzieci spacery bywają męczące. Z rowerkiem maluch bez problemu poradzi sobie z dłuższymi trasami, a każde wyjście na dwór będzie dla niego prawdziwą przyjemnością.

Przygotuje do jazdy na rowerze

Tradycyjny rower dla 3-latka to najczęściej jeszcze zbyt duże wyzwanie. Jest bowiem dosyć ciężki i, w połączeniu z podpórkami, mało zwrotny. Dziecku trudno się go prowadzi i kontroluje, zwłaszcza że trzeba skoordynować kierowanie z pedałowaniem i hamowaniem. A to wcale nie jest takie łatwe.

W rowerku bez pedałów nic nie przeszkadza i nie dezorientuje, dzięki czemu maluch swobodnie może skupić się na kierunku jazdy. Model ten jest również bardzo lekki, więc dziecko nie ma problemów z jego kontrolowaniem. Co ważne, na rowerku bez pedałów maluszek czuje się bezpiecznie, gdyż cały czas dotyka nogami podłoża. Sam kontroluje prędkość, z jaką jedzie i w każdej chwili może się zatrzymać. Dzięki temu pierwsze spotkanie z rowerkiem jest dla dziecka prawdziwą frajdą.

Co ważne, rowerek biegowy znacznie lepiej przygotowuje dziecko do rozpoczęcia przygody z tradycyjnym modelem rowerka niż trójkołowiec. Podpórki, choć są dla maluszka gwarancją bezpieczeństwa, nie uczą go, jak zachować równowagę i jak kontrolować jazdę. Zamiana rowerka biegowego na model klasyczny jest czymś o wiele bardziej naturalnym.

 
 
 
 
 

 

Copyright © Z.P.H. PILCH 1991-2014

 

 

 

?
?
F